Enerji ve su kaynaklarının tüketiminde rol oynayan en önemli tüketici gruplarından biri ailedir. Aile fertlerinden olan çocuklar ise enerjinin günlük tüketiminde oldukça önemli bir kitleyi oluşturmaktadırlar.

Ülkemizin enerji alanında en önemli konularından biri olan enerji verimliliği hakkında kamuoyunda ve özellikle de geleceğimizin elçileri ilkokul öğrencilerinde enerji tasarruf algısını uyandıracak ve yaygınlaştıracak çalışmaları sürdürmeye büyük önem veriyoruz.

Bu kapsamda daha küçük yaşlarda olan çocuklarımıza eğlenceli eğitimler ve tiyatro sanatı ile ulaşarak onların enerji tasarrufu hakkında bilinçlenmelerini amaçlıyoruz.

Ülke genelinde binlerce çocuğa verilen eğitim, tiyatro, bilgisayar oyunları ve diğer görsel faaliyetlerle ulaşılarak bilinçlendirme çalışmasının yapılması, okul ve evlerdeki enerji tüketiminin azaltılması hedeflenmektedir.

Enerjisa, topluma sürdürülebilir katkı sağlamak adına sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Bu projelerden biri olan ve 2010 yılında başlayan Enerji Verimliliği Eğitimleri ile ilköğretim çağındaki çocuklarda enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda bilincin artırılması planlanıyor.

2010 ve 2011 yıllarında okullardan gelen talepler dikkate alınarak başlayan projede, 2012 yılında Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği sağlanmaya başladı. “Dünyanın Enerjisini Korumak Senin Elinde” sloganıyla Enerjisa bugüne kadar 200’e yakın gönüllü Enerjisa çalışanlarının verdikleri eğitimler ile 2010 yılından itibaren Kastamonu, Zonguldak, Çankırı, Bartın, Karabük, Kırıkkale, İstanbul, Adana ve Ankara‘da 280 okulda 190 binden fazla ilkokul öğrencisinin Enerji Verimliliği ve Tasarrufu konusunda bilincini arttırmak için önemli adımlar attı. 2015 yılında da İstanbul Anadolu Yakası, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Mersin, Gaziantep ve Hatay olmak üzere 7 ilde yaklaşık 20 bin İlköğretim öğrencisine daha ulaşması hedeflenmektedir.

Projede gönüllü Enerjisa çalışanlarının verdikleri Enerji Verimliliği eğitiminden sonra da Enerji Verimliliği Tiyatrosu sergilenmektedir. Profesyonel tiyatro oyuncuları tarafından sergilenen oyun, Bremen Mızıkacıları’nın enerji verimliliği teması ile uyarlanması sonucu hayata geçirilmiştir. Eğitimlerde anlatılan konuları da kapsayarak, eğlenceli hale getiren oyunu izleyen çocuklar keyifli anlar geçiriyorlar.